facebook Ugrás a fő tartalomra
Rendező Ascher Tamás
Írta Tadeusz Słobodzianek
Bemutató 2022. október 14.
Az előadás hossza 1 óra 25 perc, szünet nélkül

avagy a színészmesterség módszerei kilenc képben

Fordította: Spiró György

 

Hogy járt-e valóban 1937 telén Sztálinnál a Művész Színház megalapítója, az egyetemes színházművészet óriása, Konsztantyin Sztanyiszlavszkíj; erről nincs megbízható adat. De járhatott volna, mert minden egyéb, ami ennek a másfél órás Słobodzianek-darabnak történelmi háttere: igaz. Valóban üldözte Sztálin Mejerholdot, – az ekkor már világhírű rendezőt – színházát bezáratta, ő pedig az idős Sztanyiszlavszkíj védőszárnyai alatt még dolgozhatott egy darabig.
És valóban, a darabban elhangzó mondatoknak megfelelően, Sztanyiszlavszkíj halála után Mejerholdot letartóztatták, majd kivégezték, feleségét rablótámadást imitálva legyilkolták.
A darab fókuszában egyetlen helyzet, Sztálin és Sztanyiszlavszkíj képzelt beszélgetése áll: az idős mester helyzetgyakorlatok sorával oktatja a diktátort, hogyan tűnjön még hatékonyabb önkényúrnak, hogyan keltsen még nagyobb rettegést – s mindezért cserébe néhány művész számára kér kegyelmet, elsősorban Mejerhold számára.
A darab: az óvatos és ravasz színházi vénember, meg a paranoiáját jól leplező, még ravaszabb önkényúr párviadala. A néző pedig megpróbálhat eligazodni: valóban ennyire ismeri a diktátor a kor színházi-irodalmi beltenyészetét, esztétikai és pozícióharcait? Mi mozgatja döntéseit a kultúrharcban, személyi politikáját?
Słobodzianek lengyel drámaíró, A mi osztályunk című művét a Katona tette ismertté. Ebben a darabban is kortársi kérdésekkel vallatja a kultúrtörténeti múltat, amelyet egyébként részletekbe menően hiteles tényekkel tálal. Valóban létező személy volt a fő-kritikus, Kerzsavcev: élete jól példázza a máig eleven tipust, a véleményeit hatósági kívánalmakhoz igazító állami embert. És létezett a sötét előéletű Poszkrjobiscsev, a mindenható titkár is.
Reményeim szerint a nyomasztó, borzalmas tényekből született mű eleven, szórakoztató és fanyar humorú előadás lesz a Kamrában.

 

Ascher Tamás

Következő előadások

december 28., 19:00

január 7., 19:00

január 22., 19:00

február 17., 19:00

GALÉRIA

 

Szereplők
SZTÁLIN, diktátor Fekete Ernő
SZTANYISZLAVSZKIJ, művész Máté Gábor
POSZKRJOBISCSEV, titkár Kocsis Gergely
KERZSENCEV, kritikus Elek Ferenc
Alkotók
Díszlet Khell Zsolt
Jelmez Szakács Györgyi
Dramaturg Török Tamara
Zene Vajdai Vilmos
Fény Pető Gergő
Videó Koltay Dorottya Szonja
Súgó Boncza Anita
Asszisztens Hornung Gábor
Rendező      Ascher Tamás
Kritikák

Interjú Fekete Ernővel és Máté Gáborral - 24.hu
Kútszélistílus.hu - Kutszegi csaba
Index.hu - Sümegi Noémi
Prae.hu - Pikli Natália
Pepita Magazin - Bóta Gábor
Revizoronline.hu - Bazsányi Sándor
Élet és Irodalom - Molnár Zsófia
Szinhaz.net - Gergics Enikő


Munkatársak

Tóth László, Szakmár Róbert, Botka Zoltán, Papp Gergő, Pető Sándor, Tőzsér Gábor, Bakondy Imre, Bíró Tádé, Nedár Barnabás, Horváth József, Nagy Réka, Ignácz Éva, Gáspár Viktória, Pintér Mária, Szeberényi Lejla, Kelecsényi Bernadett, Tölli Judit, Kertész Janka, Ormay Lili, Horváth Máté, Tamási Anna, Szívós Tamás

Sajtó

24.hu podcast - 56. perctől Nagy Gergely Miklós beszél az előadásról
Szinhazvilag.hu
Welovebudapest.hu
e-tatr.pl